Książki

Victoria Hislop – ” Nić “

Są takie książki, które wyzwalają we mnie dziwne uczucia. Czytanie ich sprawia, że identyfikuję się z bohaterami, przeżywam ich losy jakbym sama uczestniczyła w ich historii. Właśnie takich emocji doświadczyłam czytając ” Nić ” Victorii Hislop. Przejmująca opowieść o miłości, honorze, życiu w ciągłym zagrożeniu, marzeniach ….

Victoria Hislop to jedna z moich ulubionych pisarek. Z jej pierwszą książką, chyba najbardziej znaną, zetknęłam się raptem 2 lata temu. Znajoma poleciła mi wzruszającą powieść ” Wyspa ” opisującą życie trędowatych ludzi na Spinalondze – małej wysepce położonej niedaleko Krety. Ponieważ mam sentyment do Grecji, nie trzeba mnie było nawet zachęcać do przeczytania tej książki. Polecam ją nie tylko miłośnikom tego pięknego kraju ale również każdemu, kto chciałby dowiedzieć się co nieco na temat jego dziejów !

Historia opisana w książce ” Nić ” również przenosi nas do wspaniałej Grecji. Tym razem akcja dzieje się w Salonikach – drugim co do wielkości miastem w Grecji. Autorka przybliża nam losy mieszkańców miasta mniej więcej od 1917 roku, kiedy to wielki pożar strawił niemal całe Saloniki. Głównymi bohaterami są miejscowi oraz emigranci.

W tle historycznych wydarzeń II Wojny Światowej oraz wojny domowej jaka miała miejsce w Grecji, toczy się życie zwykłych mieszkańców. Głównymi bohaterami są Katerina Sarafoglu, która przybyła do miasta jako kilkulatka z grupą uchodźców oraz Dimitris Komninos, syn bogatego kupca z Salonik.

Co mnie tak ujęło w tej powieści? Sama nie wiem. Być może autentyczność z jaką Victoria Hislop opisywała życie mieszkańców … . Być może tak realistycznie przedstawione życie żydowskich rodzin … . Być może przedstawione losy uchodźców, ich strach, nadzieja, odczucia po przybyciu do nowego ale jednak obcego miejsca … . Nie wiem … po prostu ” Nić ” wciągnęła mnie już od pierwszych przeczytanych stron.

Autentyczność i szczerość z jaką Victoria Hislop opisuje losy bohaterów jest niezwykła. Nie często znajduję książkę, która wywiera na mnie takie odczucia. Ucieczka, wojna, codzienne życie bohaterów… Czytelnik żyjący w swoim czystym i ciepłym mieszkaniu, mający stałą pracę, stabilność i rodzinę będzie miał ciężko wczuć się w mieszkańców Salonik opisanych w książce “Nić”.

Jeżeli macie ochotę na emocjonującą i trzymającą w napięciu historię to sięgnijcie do twórczości tej autorki. Nie spodziewajcie się lekkich i romantycznych powieści z happy endem. To nie ten typ literatury. Tutaj znajdziecie za to garść historii oraz emocjonującą opowieść o zwykłych ludziach, którym przyszło żyć w tamtych czasach.

Polecam Wam tę książkę, tak jak i wcześniejszą powieść ” Wyspa “.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *